Penészmentesítés, penész spórák elpusztítása, dohos szag megszüntetése

Bejegyzés megosztása

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ha a penész megjelenik otthonunkban a falakon könnyen átterjedhet a ruhaneműkre, könyvekre és akár a játékokra is. A penész tulajdonképpen különböző gombafajták összefoglaló neve. A penész legnagyobb veszélyét a gombaspórák jelentik amely bekerülnek a levegőbe és jelen vannak a helyiség minden pontján.   Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azon az állásponton van, hogy a penészes környezet számos egészségügyi kockázatot jelent, mely különösen a légzőszervi panaszoktól szenvedőknek veszélyes.
 
A penészgombák melléktermékei erőteljesen allergizálhatnak, irritálhatják a szemet, a tüdőt, az orr nyálkahártyáját,  bőrt és a torkot is, még akkor is, ha egyébként nem allergiásak. A penészérzékenység hasonló tünetekkel járhat, mint bármilyen más allergia.  A légzőszervi betegségtől szenvedőknél vagy a legyengült immunrendszerűeknél a penész fokozhatja a már meglévő betegségek tüneteit, de akár újabb betegségeket is okozhat. Különösen az asztmások vannak veszélyben. Bizonyos penészgombafajták súlyos tüdőbetegségeket, fertőzéseket okozhatnak.

A penészgombák levegőben szálló spóráit ha akarjuk, ha nem, belélegezzük. A penészgombák elsősorban magas, 70 % feletti relatív páratartalom mellett gyorsan növekedő egyszerű tápanyag igényű gombák (A penészspórák emellett igen mostoha körülmények között is képesek túlélni, kivárni a megtelepedésre alkalmas időpontot. Növekedésükhöz nedves környezet szükséges, egyes fajok vízben élnek. Hőmérsékletigényük változó, vannak közöttük hidegtűrők vagy forró környezetet igénylők is, van amelyik 4 °C-on is nő, így a hűtőszekrényben tárolt élelmiszer sincs tőle teljes biztonságban. Képesek lehetnek megélni az Antarktisz fagyott talajában, az antibakteriális szappanok felszínén vagy akár a repülőgép-üzemanyagban.), amelyek nagyszámú parányi, a levegő mozgásával könnyen tovajutó spórát termelnek.

A spórák mérete 1 és 100 μm között változik és ennek megfelelően a légzőrendszer különböző mélységéig juthatnak le. A spórák által kiváltott allergiás tünetek a spórák megtelepedési helyével állnak összefüggésben: az orrjáratokban megtelepedett, 10 μm-nél nagyobb spórák allergiás náthát, a hörgőkbe és a hörgőcskékbe jutott 4-10 μm méretű spórák asztmát, míg a léghólyagokba jutott, 4 μm-nél kisebb spórák alveolitist (a léghólyagok falának gyulladását) okozhatják. Bár nem mindegyik penészspóra mérgező, szinte az összes irritálja a nyálkahártyákat. Emiatt egy idő után szemviszketés, orrfolyás, torokkaparás, köhögés jelentkezik. Ha pedig sokáig kitesszük magunkat a rossz levegőnek, akkor allergia, asztma, más krónikus légúti betegségek is kialakulhatnak. De a penész bizonyítottan felelős lehet a bőrproblémák, a depresszió, néhány szív- és érrendszeri kórkép, illetve csont- és ízületi megbetegedésekért is.

A legveszélyeztetettebbek a gyermekek, (A penészes lakásban élő gyermekek egészségi állapota – összehasonlítva a nem penészes lakásban élő gyermekekével – minden tekintetben sokkal rosszabb volt. A penészes lakásban élő gyermekeknél 62%-kal gyakoribb volt a bronchitiszes, 67%-kal az asztmás, 67%-kal az allergiás tünet. A betegség fogalmát ki nem merítő különféle gyermekkori panaszokat is 37%-kal nagyobb arányban jelezték azon gyermekek szülei, akik penészes lakásban éltek, sőt a neurotikus, depressziós panaszok többlet-kockázata is 70%-os volt) főleg az újszülöttek, hiszen a penész nemcsak allergiát okoz, de a többi allergénnel szemben is túlérzékennyé tesz. Így akár más típusú allergiák is kialakulhatnak miatta. Ha pedig valamilyen okból legyengül az immunrendszer, akkor felnőtteknél egyes penészfajták a tüdőszövetet is megtámadhatják. Olyannyira, hogy a kialakuló penésztelepek akár halálos fertőzéseket is okozhatnak. 

A PENÉSZ KIALAKULÁSÁNAK OKAI

Páratartalom:

Az ideális páratartalom egy helyiségben 40-55 százalék közötti, de igazán 50 százalékos páratartalom mellett érzi jól magát az ember. Emellett természetesen a helyiség hőmérsékletet is figyelni kell (a legjobb a 20-22 fok), hisz ez a kettő együtt befolyásolja a közérzetet. Otthonra célszerű beszerezni egy egyszerű műszert, a higrométert, mely méri a helyiség aktuális páratartalmát. A 60-70 százalék fölötti páratartalom kedvez a penészgombák szaporodásának, mely fokozza az allergia kialakulásának valószínűségét. Ilyen esetekben páramentesítővel célszerű csökkenteni a levegő nedvességtartalmát.

FIGYELEM! A ruhaszárítón vagy a radiátoron szárított ruhák akár 30 százalékkal is megemelhetik a szoba páratartalmát. Ez a környezet pedig kifejezetten kedvez néhány penészgomba elszaporodásának. A szakértők különösen az Aspergillus fumigatus nevű penészgomba veszélyeire figyelmeztetnek; ez ugyanis tüdőbetegséget okozhat.Dohos szag = penész

A dohos szagot a levegőben lévő penészgombaspórák okozzák. Minél erősebb a dohos szag, annál fertőzöttebb a helyiség levegője a penészgomba spórákkal!
A kellemetlen, dohos szagot csupán elnyomják a légfrissítők. Ha végleg meg akar szabadulni a dohos szagtól először a penészt és a spórákat és végül a penészesedés okát kell megszüntetnie!
Ha lehet, minél kevesebb időt töltsön penészes környezetben!

Pusztítsuk el és tüntessük el a penészt!

A penész egy élő szervezet. Ha meg akarunk szabadulni tőle akkor nem elég ha csak a penésztelepeket tüntetjük el, a spórákat is el kell pusztítani, mert e nélkül a penész hamar újra megjelenik!

A dohos szagot okozó penész gyakran még nem látható amikor már a szagát érezzük a levegőben. Nagyon fontos, hogy ha a dohos szagot meg akarjuk szüntetni akkor a penészt mindenhonnan el kell távolítani. Ez általában a nehéz feladat, mert a penész gyakran bújik meg a szekrények mögött vagy más nehezen hozzáférhető helyeken.

Az élő penész festéssel nem tüntethető el véglegesen. Ha az elő penészt lefesti, akkor az nagyon hamar átjut a festékrétegen és tovább terjeszkedik!

Számos esetben úgy igyekeznek a penészképződést megelőzni, hogy a penészgombák növekedését, szaporodását gátló anyaggal impregnálják a tapétát, a parkettát vagy ilyen anyagot kevernek a falfestékhez. Ezek a penészképződés megakadályozása szempontjából kétségtelenül hasznos megoldások azonban más irányú veszélyeket rejthetnek magukban: kipárolgásuk esetleg egészségkárosító lehet. Ennek legnyilvánvalóbb példája a formaldehiddel impregnált tapéták és parketták, amelyek jelentős a formaldehid kibocsátása.

A falpenész megszüntetése

A falpenész nem csak csúnya, hanem nagyon egészségtelenné is teszi a levegőt. Azt, hogy hol jelenik meg, számtalan tényező befolyásolja: a fal szigeteltsége, a levegő páratartalma és a szellőzéstechnika. Sajnos azonban ahol egyszer felütötte a fejét, onnan nagyon nehéz kiirtani.

falpenész megszüntetése azért nehéz feladat, mert ha egy nagyon pici is marad belőle, az gyorsan elszaporodik, és megint elcsúfítja a lakást, továbbá ha magát az okot nem tudjuk megszüntetni, akkor újra és újra meg fog jelenni. A falpenész megszüntetésében végleges megoldást kínál az általunk forgalmazott ózongenerátor: még akkor is elpusztítja a penészgombákat, ha egyébként számukra ideálisak lennének a körülmények. Ezzel nem csak a meglévő foltokat szüntethetjük meg, hanem a továbbiak kialakulását is megelőzhetjük. Az ózongenerátor további előnye, hogy nem szükséges kiüríteni a helyiséget, így nem jár problémával, mint például egy festés.

Szeretné végleg megszüntetni a falpenészt? Próbálja ki ózongenerátorunkat, és nem fog csalódni! Bővebb információért keressen minket bizalommal elérhetőségeinken!

Tipp!

Penészes helység festése előtt mindenképpen ajánlott egy penészmentesítő, ózonos kezelés elvégzése.

Vigyázat!

A dohos szag könnyen beissza magát a bútorkárpitokba, lakástextilekbe, könyvekbe. Ha a könyveket hosszú ideig dohos helyen tároljuk, átveszik a penész kellemetlen szagát.

Iratkozz fel hírlevelünkre

Hogy értesülhess legújabb újdonságainkról

Több bejegyzés

Ózon infó

Az ózon az egyik legerősebb fertőtlenítőszer

Az ózon rendkívül erős fertőtlenítőszer, mely a gáz halmazállapotából adódóan eljut a helyiség minden pontjába és elpusztítja a káros mikroorganizmusokat: baktériumokat, vírusokat, penészgombákat, úgy hogy közben nem károsítja a berendezési tárgyakat.

Ózon infó

Az ózon biológiai hatása

Az ózon rendkívül erős oxidálószer, mely a biológiai molekulaszerkezeteket károsítja, a szerves kötésekben lévő szénatomok kettős kötéseinek megbontásával.